Dügün albümleri – fine art albüm nedir?

Öncelikle bu sorunun tek doğru cevabı olmadığını belirtelim. Çünkü düğün fotoğrafçısı seçiminde olduğu gibi bu konuda çiftin tamamen kişisel zevkine kalmış bir seçenek olarak duruyor. Panoramik albüm ve Kristal albüm uzun yıllardır yapılan ve hemen hemen her fotoğraf firmasının kullandığı yada hala kullanmakta olduğu albüm seçenekleri arasında yer alıyor. Bu isimler albümün yapımında kullanılan malzeme kalitesine yada türüne dayalı olarak veriliyor. Günümüzde bazı firmalar panoramik ve kristal albümlerin yanı sıra, artık fine-art albümleri de çiftlere sunmaya başladılar. Zaten panoramik ve kristal albüm arasında kalan, albüm yatay mı olsun, dikey mi olsun gibi tereddütler yaşayan çiftler, fine-art albümlerin gelmesiyle iyice kafa karışıklığı yaşamaya başladılar. Evlilik süreci yeteri kadar zor ve stresli değilmiş gibi, bu kadar detaylara inmek ve zaman harcamak hiç kimsenin tecrübe etmek istemediği bir durum elbette.

Peki bu fine-art albüm nedir? O’nu diğerlerinden ayıran özellikleri nelerdir?

Fine Art albüm adını, diğer albümlerde olduğu gibi baskı türünden ve kalite çeşitinden alır. Yani aslında fine-art olan baskı türüdür. Teknik olarak biraz bahsedecek olursak; Fine Art Baskı; müze kalitesinde, uzun ömürlü, solmaya karşı uzun yıllar dayanıklı 2500dpi çözünürlüğünde 11 renge kadar pigment inkjet baskılardır. Fine Art baskılar; 100% pamuk elyaflı ve asit içermeyen kağıt ve kanvaslara uygulanmaktadır.Baskılarda; tercihen mat, yarı mat ya da parlak olarak müze ve arşiv standartlarına uygun pigment baskı yapılmaktadır.

Yukarıdaki tanımdan da anlaşılacağı üzere, fine-art albümler çok daha uzun ömürlü ve her türlü saklama koşullarına daha dayanaklı albümlerdir. Fine-art albümler, hem fotoğrafçılar hem de çiftler tarafından tercih edilmesi gereken albümlerdir. Kristal albüm ve Panoramik albümler maliyet olarak daha ucuz oldukları için tercih ediliyor olsalar da birkaç yılda, elinizde düğün gününüze ait tek kalan şey albüm olduğu için onu da kaybetmek istemezsiniz.

Ritüel Visuals olarak bizler, albüm seçeneklerimizde paket farkı gözetmeksizin, fine-art albümler sunuyoruz. Maliyeti düşürmek için, hizmet kalitemizden ödün vermek şirket prensiplerimize uymuyor. Sizlere tavsiyemiz kesinlikle fine-art albümler tercih etmeniz ve albümleri fotoğrafçınızla anlaşmadan önce görüp, detaylıca incelemeniz olacaktır.