Dügün Fotografçısı seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Fakat, özellikle de İstanbul gibi 15-20 milyon kişinin yaşadığı bir şehirde düğün fotoğrafçılığı yapan bireysel yada şirketleşmiş bir çok fotoğrafçı/fotoğraf firması bulunuyor. Haliyle de düğün yapacak çiftler bu eşsiz günlerini fotoğraflayacak kişilerden hangisiyle çalışacaklarına dair karar aşamasında oldukça zorlanıyorlar. Bu blog yazımızda düğün fotoğrafçınızı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sizlere elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız. Burada yazacaklarımız tamamen tavsiye amaçlı olacağından, kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği ihtimalini de gözardı etmiyoruz.

Öncelikle, fotoğraflarınızı çekecek olan kişi yada kurumların içinden, gerek pozları, gerek fotoğraf tonlarıyla portfolyosu sizi en çok tatmin eden firmalardan fiyat teklifleri toplayın. Bu firmaların (yada kişilerin) sizlere göndereceği teklifler arasında piyasadaki fiyatların belli bir standarta gelmesi sebebiyle çok uçuk farklılıklar olmayacaktır. Ancak firmalar/kişiler fiyat politikalarını belirlerken yaptıkları masrafları, maliyetlerini ve sağladıkları hizmet kalitesini göz önünde bulundururlar.

Sizlerin bu noktada dikkat etmesi gereken, fotoğraflarınızı çekecek kişilerin kullandıkları ekipmanların ne derece kaliteli olduğu, güncel uygulamaları ne derecede takip ettiği ve sonrasında sizlere sağlayacağı paket içeriğinin ne olacağı konularıdır. Günümüzde giriş seviyesi, amatör makinelerle bile düğün fotoğrafları çekildiğine şahit olduğumuz için çekim sonrasında elinize geçecek fotoğraflar konusunda hüsrana uğramanız kaçınılmaz olabilir. Örneğin; piyasada 500-600TL gibi rakamlarla satılan makinaları alıp fotoğraf çeken bir kimse ile 10.000TL üzerinde bir rakama makinesini mâl etmiş bir kimsenin, maliyetleri bir olmayacağı gibi çekim kalitesi de bir olmayacaktır.

Elbette herşey makine kalitesinde bitmiyor. Kaliteli makina kullanmanın yanında o makineyi doğru kullanabilmek ve post production kısmında ışığa, renklere hakim olmakta işin yüzde 50’lik kısmını oluşturuyor. Her fotoğrafçının bir tarzı vardır. Bu tarzı çalışacağınız kişilerin daha önce yapmış oldukları işlerle az çok anlayabilirsiniz. Biz, Ritüel Visuals firması olarak, çiftlerimize özgü çekim konseptleri belirleyerek çekimlerimizi gerçekleştiriyor olsak bile, post production kısmında daha soft ve pastel tonlar kullanmayı tercih ediyoruz. Başka bir fotoğraf firması yada fotoğrafçısı daha canlı ve parlak renkler tercih edebilir. Eğer o fotoğrafçıdan pastel tonları ve soft bir çalışma beklerseniz hataya düşmüş olursunuz. Çünkü fotoğrafçı kendini o konuda geliştirmiş ve bakış açısını o yönde ilerletmiştir. Bu durumda hayalinizdeki fotoğraflara kavuşma şansınız ne yazık ki oldukça azalır.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta da, anlaştığınız fotoğraf firmasının çekim sonrası sizlere neler vaadettiğidir. Öncelikle burada mutlaka elinizde yazılı bir döküman/sözleşme olmasına özen gösterin. Daha sonrasında olası bir anlaşmazlıkta elinizde yazılı bir belge olması sizin yararınıza olacaktır. Çekim sonrasında sizlere verilecek albümlerin ölçüleri, albümde kullanılan malzemeler ve bu malzemelerin türünü mutlaka sorun. Çekilen fotoğraflar içerisinde kaç fotoğrafa photoshop müdehalesi yapılacak, çekilen tüm fotoğraflar size teslim edilecek mi? gibi soruların cevaplarını mutlaka almış olun. Unutmayın ki hem albümün kalitesi hem de photoshoplanan fotoğraf sayıları paket fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.

Ayrıca çalışacağınız fotoğrafçılarla diyaloğunuzun iyi olup olmaması da çekim kalitesini doğrudan etkileyen bir etkendir. Unutmayın ki o günün tekrarı yok. Eğer fotoğrafçınız ile frekanslarınız tutmuyorsa, yapacağınız çekimden keyif alamayacağınız gibi ortaya çıkan fotoğraflarda da doğallığı yakalayamazsınız. Bu yüzden kesinlikle içinize sinen ve kendinize yakın hissettiğiniz kişilerle çalışın. Unutmayın ki, fotoğraf göreceli bir kavramdır. Herkes için işinde çok iyi olan biri sizin için iyi olmayabilir. Kendinizi bu konuda şartlamayın.

Son olarak işinde tecrübeli kişilerle çalışmanız, anlık karar verme ve olası problemlerde çözüme hızlı ulaşma konusunda size çok yararlı olacaktır. Özellikle, hikaye fotoğraf çekimlerini tercih edecek çiftlerimizin bu konuda daha hassas olmalarını tavsiye ederiz.

Yazımızı sonlandırırken, yukarıda bahsettiklerimizi kısaca maddeleyelim. Böylelikle anlaşacağınız fotoğraf firmasına karar verirken karşılaştırmanızı bu maddelerden yola çıkarak daha rahat yapabilirsiniz.

  • Çalışmak istediğiniz firmalardan fiyat teklifleri toplayın,
  • Teklif aldığınız firmalarla, mutlaka yüzyüze görüşün ve kullandıkları ekipmanlar da dahil olmak üzere, sağladıkları hizmet kalitesini öğrenin,
  • Daha önce yapmış olduğu çekimleri inceleyin, fotoğrafçınızın tarzını anlamaya çalışın
  • Çekim sonrası photoshoplayacağı fotoğraf sayıları ve vereceği albümleri öğrenin. Yüzyüze görüşme esnasında albümleri mutlaka inceleyin ve ne kalitede olduklarını görün,
  • Çalışacağınız kişilerle frekanslarınızın tutmasına özen gösterin,
  • Fotoğrafçınızın tecrübesi sizler için faydalı olacaktır. İşinde tecrübeli kişilerle çalışmaya özen gösterin.