Fotograf çekimi için mekan tercihi nasıl yapılmalı?

Öncelikle mekan tercihlerinde ilk düşünmeniz gereken “konsept” olmalıdır. Eğer siz yeşil, doğa temalı bir çekim hayal ediyorsanız tercih edeceğiniz mekanlar bu isteğinizi karşılar nitelikte olmalıdır. Eğer doğa teması yerine, kumsal çekimleriyse tercihiniz bu kez bir sahil kenarı tercih edilmelidir. Çekimlerin ne konseptte olacağı ve sizin tam olarak ne hayal ettiğiniz ön planda tutulduğunda hem çekim konsepti daha net planlacak ve hazırlıklar buna göre yapılacak, hem de siz hayal ettiğiniz fotoğraflara ulaşma şansınızı daha çok arttırmış olacaksınız. Kumsal, doğa, mimari, kapalı mekan vb, kararı vermek sizin elinizde.

Tabi bu bahsettiklerimiz sadece dış mekan çekimi tercih eden çiftlerimiz için, eğer siz otel düğünü yada kır düğünü gibi bir organizasyon düzenliyor ve fotoğrafçınızın tüm gün size eşlik etmesini istiyorsanız o zaman çekim yapılacak mekanın düğün organizasyonunuzun gerçekleşeceği otel/alan olması daha tercih edilebilir oluyor. Örneğin Çırağan Sarayı’nda düğün yapacak bir çift için çekim mekanı aramak oldukça anlamsız kalıyor.

Dış mekan fotoğraf çekimlerinde, mekan tercihi yaparken sadece konsepte göre hareket etmenin dışında, çekimin yapılacağı mekanın kalabalıktan uzak olması hem çiftlerimizin daha rahat hissetmesini sağlıyor hem de çekimimiz daha uzun sürebiliyor. Bu yüzden halka açık alanlarda mümkün olduğunca çekim yapmamaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Bu durumda ne yazık ki ya şehir merkezinden biraz uzaklaşmak gerekiyor yada çekim yapılacak mekanın ücrete tabi olması durumuyla karşılaşıyoruz. Düğün sektörüne, sayısı oldukça artan düğün fotoğrafçıları ve bu çekimlerin olmazsa olmaz hale gelmesi mekan sahiplerinin de bu çekimlere ticari kazanç kapısı olarak bakmasına neden oldu. Birkaç yıl öncesine kadar hiçbir mekan için ücret ödemek gerekmiyorken (sadece izin alınması yeterli oluyordu.) şimdi neredeyse ücretsiz çekim mekanı bulmak imkansız hale geldi. Çekimleriniz için mekan araştırması yaparken, ücret durumunu da göz önünde bulundurmanız yararınızı olacaktır. Düğün gününüz geldiğinde sürprizle karşılaşmak sizi gereksiz yere strese sokabilir.