Sahte Fotoğrafçılara Dikkat

Sizlerle, geçtiğimiz günlerde yaşadığımız bir dolandırıcılık girişimini paylaşacağız. Lafı çok dolandırmadan hemen başlayalım. Bundan birkaç hafta önce ofisimizde sıradan bir günün proje yetiştirme telaşı içerisindeyken telefonumuz çaldı. Arayan kişi, yakın zaman gerçekleşecek düğünü için fotoğraf ve video hizmetleri almak isteyen “B” hanım’dı. (Gizlilik ilkesi gereği isimleri kullanmayacağız) “B” hanım daha önceden bizimle yaptığını düşündüğü ancak sonradan gerçeğin ortaya çıkmasıyla böyle birşeyin olmadığını anladığımız yazışmalar sonucu bizi aramış ve çekim şartlarını netleştirmek istediğini belirtmişti. Aradığı anda ilk olarak dolandırıcılık yapan “Ö” hanımla görüşmek istediğini söyledi. Biz firmamızda “Ö” isminde kimsenin olmadığını, yanlış numarayı aradığını söyledik. Ama daha sonra “-Ritüel Visuals’ın numarası bu değil mi?” diyince işin rengi değişmeye başlamıştı. İki taraflı kısa bir duraksamadan sonra anlaşılıyordu ki birisi yada birileri bizim adımızı kullanarak “B” hanımı dolandırma girişiminde bulunuyordu. Neyse ki “B” hanım tüm bu yazışmaları whatsapp programı aracılığıyla yaptığını ve elinde yazışma kayıtları olduğunu söyleyince, gerçeği tüm detaylarıyla ortaya çıkarmak bizim için hiç zor olmamıştı. İsterseniz bundan sonrasına ekran görüntüleri ile devam edelim.

1-) İlk olarak yazışmaların başlama anıyla giriş yapalım.

image1

2-) Vereceği hizmet içeriğini bir güzel anlatıyor. Dolandırıcı ama işin detaylarını da biliyor 🙂

image2

3-) O kadar anlattığı paket içeriğine karşılık istediği fiyata dikkat!

image3

4-) Bitti mi? Bitmedi yanında bir de hediye olarak şunu bunu veriyoruz derken son yazdığı mesaja dikkat edin

image4

İşte burada daha adımızı bile doğru yazamıyorken, sitemizi bir güzel kendi şirketiymiş gibi göstererek dolandırıcılığını zirveye çıkarıyor.

5-) “B” hanım fotoğrafları beğendiğini ve anlaşmak istediğini belirtiyor ama dolandırıcımız çok yoğun, öyle ki çekimden çekime! koşuyor ve o yüzden hemen yanıt veremiyor

image5

6-) Detaylara devam

image6

7-) Konsept çalışması, özel çalışmalar..

image7

😎 Mekan konusunda çok hassas olduğu için ısrarla mekanı öğrenmek istiyor

image8

9-) Bu yazışmalardan sonra yazının başında bahsettiğimiz telefon geliyor ve bundan sonra biz de devreye giriyoruz. İlk mesajımız konunun yasal sürece taşınacağının bilgisi oluyor.

image9

10-) Elbette inkarlar, yalanlarla savuşturma girişimi başlıyor. Ancak elimizde herşey açıkça ortada olduğu için her inkarında ekran görüntüsü paylaşarak gerçeği yüzüne vuruyoruz.

image10

11-) İlk özür gelse de yalanlara devam..

image11

12-) “B” hanıma dönüp aynı yalanlarla açıklama yapmaya çalışıyor

image12

13-)Yalanlar, yalanlar, yalanlar..

image13

14-) Uyarmaya devam ediyoruz, amacımız itiraf etmesi yönünde..

image14

15-) Konuyu birden bire başka bir boyuta taşıyor ve diyor ki ben aracıyım yapan başka bir firma, ben mağdurum!

image15 image16

16-) Oysa “B” hanımla olan yazışmasının en başında öyle demiyordu!

image17

17-) Ve sonunda bu yalanını da çürüten ekran görüntüsünü atmamızla, beklediğimiz itirafta geliyor.

image18

 

İtiraf mesajından sonra başka bir şey yazmadık ve konuyu avukatlarımıza ilettik. Bu yazışmalarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunulacak ve kendisi muhtemelen savcılığa ifade vermeye çağırılıcak. Hakkında verilecek karar ne yönde olur bilemiyoruz ama yanına kalmayacağı kesin.

Siz siz olun, ofisini görmediğiniz hakkında detaylı bilgi sahibi olmadığınız fotoğrafçı yada fotoğraf firmalarıyla sırf piyasadan daha ucuza yapıyor diye anlaşmayın, çalışmayın. Bu yukarıda anlattığımız olay başımıza gelen dolandırıcılık olaylarından sadece biri. Bu olay gibi niceleri var. Lütfen en önemli günlerinizden biri olan düğün gününüzü bu şekilde riske atmayın.

Bu arada, “B” hanımla yaptığımız bu ortak çalışmadan sonra elbetteki çekimleri başka bir fotoğraf firmasına yaptıramazdık 🙂 Çok eğlenceli ve güzel bir çekimle yaşadığı bu tatsız olayı mutlu bir sonla bitirdik. Aşağıdaki fotoğraflarda o çekimden sadece ikisi..

b1 b2